Jak zacząć wypracowanie maturalne?

Jak napisać wypracowanie maturalne? Jak zacząć je pisać? Jeżeli jesteśmy zdenerwowani, na chwilę zamykamy oczy i bierzemy kilka spokojnych oddechów. Najpierw powoli czytamy temat wypracowania, potem przechodzimy do tekstów. Po zapoznaniu się z tematami, decydujemy, który jest dla nas łatwiejszy, który tekst lepiej zrozumieliśmy, za które wypracowanie jesteśmy w stanie uzyskać więcej punktów.

Wybraliśmy. Co dalej? Jak zacząć? Tak jak każde wypracowanie, zaczynamy od wstępu. Zanim przejdziemy do przykładów, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi rzeczami, o których trzeba pamiętać przed rozpoczęciem pisania:

  • piszemy głównie dla osoby, która będzie to czytać - piszemy więc o tym, o czym będzie nasza praca (wprowadzamy kogoś w temat).
  • Przepisujemy temat pracy - żeby nie było żadnych wątpliwości, że go zrozumieliśmy.
  • Rozwijamy temat pracy. Jeżeli mamy temat „Postaci z innych światów (…)„, od razu zaznaczamy o jakie światy nam chodzi (rzeczywisty/fantastyczny czy jakiś jeszcze inny?)
  • Piszemy podstawowe znane nam informacje o autorze, powieści, wierszu, epoce, itp.

Dobrze jest, przed rozpoczęciem pracy, przygotować sobie (w głowie lub brudnopisie) plan, co w jakiej kolejności chcemy powiedzieć. Nie jest to łatwe, dlatego nie wymagajmy od siebie, że tak musi być – jeżeli zabrałoby nam to zbyt dużo czasu, powinniśmy to pominąć. W jakiś sposób jednak należy uporządkować sobie wizję naszego wypracowania. Dlatego właśnie ważne jest, aby zapamiętać, iż najpierw jest wstęp, w którym mówimy, o czym będziemy pisać, później musi być rozwinięcie, w którym przedstawiamy, jak rozumiemy tekst i odpowiadamy na „pytanie” zawarte w temacie, później umieszczamy zakończenie, w którym podsumowujemy tezę, którą postawiliśmy we wstępie.

Komentarze
Napisano w Jak pisać