Jak zrozumieć wiersz?

Wygląda na to, że interpretacja wierszy stanowi największy problem licealistów przygotowujących się do matury. Często słyszę pytanie, jak w ogóle się za to zabrać. Nie ukrywam, że wiele zależy od wyuczonego warsztatu. Bez obaw, nie oznacza to ślęczenia nad książkami czy studiowania wielostronicowych podręczników – są zdecydowanie prostsze metody. 

Jedną z nich jest wysłuchanie audiobooka z danym wierszem. Aktorzy często akcentują poszczególne (istotne) słowa, a stawiając pauzy sprawiają, że wiersz jest bardziej czytelny. Jak to wykorzystać?

Dobrze jest mieć przed oczami tekst. Zanim włączysz audiobooka, wybierz wiersz kierując się listą lektur (po więcej informacji: kliknij tutaj) i przygotuj go tak, aby podczas słuchania była możliwość śledzenia i edytowania tekstu.

Wydrukowany lub otworzony w edytorze tekstowym wiersz posłuży Ci jako ćwiczenie warsztatu interpretacyjnego. Włącz plik dźwiękowy z wierszem i zaznaczaj w tekście, w którym momencie głos aktora się zatrzymuje, podkreśl słowa, na które padł mocniejszy (lub słabszy) akcent.

Spróbuj samodzielnie przeczytać wiersz zwracając uwagę na własne notatki.

Audiobooki z lekturami szkolnymi oraz tomikami poezji coraz częściej pojawiają się w bibliotekach miejskich i szkolnych. Niestety ich ilość jest ograniczona, a zainteresowanie duże. Można skorzystać więc z przywileju naszych czasów, biblioteki internetowej Wolne Lektury, w której dział audiobooków jest, jak cały projekt, godny polecenia.

 

Komentarze
Napisano w Analiza i interpretacja