Jak zrozumieć wiersz?

Wygląda na to, że interpretacja wierszy stanowi największy problem licealistów przygotowujących się do matury. Często słyszę pytanie, jak w ogóle się za to zabrać. Nie ukrywam, że wiele zależy od wyuczonego warsztatu. Bez obaw, nie oznacza to ślęczenia nad książkami czy studiowania wielostronicowych podręczników – są zdecydowanie prostsze metody. 

Jedną z nich jest wysłuchanie audiobooka z danym wierszem. Aktorzy często akcentują poszczególne (istotne) słowa, a stawiając pauzy sprawiają, że wiersz jest bardziej czytelny. Jak to wykorzystać?

Dobrze jest mieć przed oczami tekst. Zanim włączysz audiobooka, wybierz wiersz kierując się listą lektur (po więcej informacji: kliknij tutaj) i przygotuj go tak, aby podczas słuchania była możliwość śledzenia i edytowania tekstu.

Wydrukowany lub otworzony w edytorze tekstowym wiersz posłuży Ci jako ćwiczenie warsztatu interpretacyjnego. Włącz plik dźwiękowy z wierszem i zaznaczaj w tekście, w którym momencie głos aktora się zatrzymuje, podkreśl słowa, na które padł mocniejszy (lub słabszy) akcent.

Spróbuj samodzielnie przeczytać wiersz zwracając uwagę na własne notatki.

Audiobooki z lekturami szkolnymi oraz tomikami poezji coraz częściej pojawiają się w bibliotekach miejskich i szkolnych. Niestety ich ilość jest ograniczona, a zainteresowanie duże. Można skorzystać więc z przywileju naszych czasów, biblioteki internetowej Wolne Lektury, w której dział audiobooków jest, jak cały projekt, godny polecenia.

 

Komentarze
Napisano w Analiza i interpretacja

Rezerwacja korepetycji

Imię i nazwisko*

Adres*

Adres e-mail*

Kupuję jako prezent
Imię i nazwisko ucznia

Adres e-mail ucznia

Wybieram pakiet korepetycji*:
 Matura 2015: 2 razy w tygodniu. Matura 2015: 3 razy w tygodniu. Matura 2015: 1 raz w tygodniu.
Kod rabatowy:

Poziom zdawanego egzaminu:

Płatności:
 jednorazowa (95 PLN / korepetycje) miesięczne (100 PLN / korepetycje) tygodniowe (105 PLN / korepetycje)

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesyłanych danych w celu realizacji mojego zamówienia oraz akceptuję Regulamin strony polski-matura.pl.*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych Ucznia w celu realizacji mojego zamówienia.*